Rady študentov na Úradoch aneb o Vzdelaní ako takom

Autor: Martin Vereš | 21.1.2014 o 19:24 | (upravené 21.1.2014 o 19:36) Karma článku: 5,87 | Prečítané:  644x

V médiách opäť zas raz rezonuje téma, že mladí vysokoškolsky vzdelaný ľudia nemajú uplatnenie vo svojom odbore, obzvlášť v humanitných vedách. Realita posledných rokov, bohužiaľ. A furt tie isté argumenty, ktoré som počúval už aj v časoch na strednej škole... Zamestnávateľ chce najskôr titul, keď mám titul, požaduje prax....Nuž, je to naozaj zlé a nedá sa nesúhlasiť. Sám som študent denného štúdia, odboru ktorý ročne vyprodukuje stovky absolventov a sám mám obavu o svoju budúcnosť v rámci odboru. No o čom má byť tento blog? O prístupe študentov hlavne!

Začnem už jedným z naznačených problémov – Zamestnávateľ a prax.. Je fakt že väčšina zamestnávateľov požaduje prax a to hneď z niekoľkých dôvodov – v súčasnej dobe nemá zamestnávateľ čas investovať do vás čas a prostriedky na to, aby do vás investoval čas a prostriedky.. obzvlášť keď zistí, že mu po zaučení a zaškolení zdrhnete.. Kto by takto vyhadzoval peniaze a čas, ktoré sú dnes tak vzácne, ak máte vlastnú firmu? Jedine že by ste boli neobrúsený diamant, skrytý talent.

No a teraz k tej praxi samotnej. Zamestnávateľ požaduje prax, ale ako keď som študent denného štúdia.. Ako??? Hmm, strašne veľa študentov pracuje v hoteli na recepcii, v Tescu za pokladňou a tak ďalej a ďalej..mnoho študentov, však každý potrebuje nejaké to euro navyše. Pre niektorých to je doslova otázka prežitia...bohužiaľ, je to tak...No keď si všimnem životopis niektorých mojich učiteľov, alebo niektorých fakt úspešných ľudí vo svojom odbore, zarazí ma jedna vec. Ich životopis je v čase denného štúdia preplnený rôznymi pracovnými skúsenosťami. Napr. v roku, keď nastúpil na denné štúdium, zároveň začal pracovať pre televíziu ako redaktor. Chápem, fleky v televíziách sú už obsadené, tak neni kde...No predstavuje to pre úspešného človeka problém? NIE! Úspešný vymýšľa, špekuluje...Začne písať články na voľnej nohe a snaží sa ich predať.. Ale toto berte len pre ilustráciu toho, že naozaj závisí od osobného prístupu nebyť pasívny, ale konať, v každom odbore sa dá presadiť, ak ste naozaj hlava... Niektorí študenti to napríklad vyšpekulujú tak, že po skončení školy už majú relatívne slušne rozbehnutú vlastnú firmu..
Keď ide takýto študent so svojim životopisom na pohovor, bude zamestnávateľ váhať?

No a teraz k samotnému štúdiu a kvalite vzdelania jednotlivca (odporúčam hlavne študentom so „mám-na-salámestickým“ prístupom):

Koľko z Vás chodilo pripravených na hodiny a malo načítané aspoň povinnú literatúru, o nepovinnej ani nehovoriac...?
Koľko z Vás chodilo pripravených na semináre a aktívne sa zúčastňovalo diskusie akýmikoľvek, nie len fundovanými názormi, teda ste ticho nesedeli a pýtali sa aj blbosti..?
Koľko z Vás sa stretávalo s učiteľmi aj inak, ako len na prednáškach, napr. tým že by sa išli spýtať na nejasnosti cez konzultačné hodiny..?
Koľko z Vás hodiny bralo inak ako len nutné zlo, a boli aktívnymi účastníkmi prednášok, tak že sa pýtali na veci cez hodinu...?
Koľko z Vás si pripravovalo seminárne práce priebežne, nie 2-3, a niekedy len 1 deň pred odovzdaním..
Koľko z Vás venovalo svojmu VZDELANIU viac času, ako len účasť na prednáškach, seminároch a učení sa na skúšky?
Koľko z Vás čítalo aj iné knihy a rozširovalo si obzory mimo školských osnov, venovalo sebavzdelávaniu voľný čas namiesto vysedávania za internetom a čítania ževrajfundovaných článkov, bullshitov, ktoré Vám akurát zbytočne hatili myseľ?
No koľko? Počet zamestnaných vysokoškolákov v ich odbore o tomto počte svedčí..

Raz ešte počas Bakalárskeho štúdia mi profesor Assenza povedal – „ u nás titul, ktorý dostanete za 5 rokov štúdia, MBA (u nás ekvivalent Mgr.) znamená Master of ... tu by to mal byť Majster...No môžete povedať že ste vo svojom odbore majstri? Najlepší?
Keď mi niekto povie že dnes titul neznamená nič, neostáva mi iné, len povedať ÁNO, máš pravdu lebo sú to naozaj len 3 písmená pred menom.... Ďalšia vec je, že 90% ľudí s vysokoškolskými titulmi by ich nemali mať práve z vyššie uvedených dôvodov, no tu zlyháva škola, ktorá potrebuje vykázať dostatočný počet absolventov...Môžu študovať, nikto by im nemal brániť...no nemali by ukončiť štúdium s titulom!

Samozrejme, ak je vaša motivácia študovať len kvôli tomu aby, ako moja spolužiačka povedala „vďaka tomuto štúdiu budem môcť sedieť v kancelárii a robiť úradničinu“, to sa na to rovno vys..te..

Mňa to trápiť nemusí, ja som šiel na Vysokú kvôli tomu, že ma ten odbor naozaj bavil a išiel som študovať doslova od stroja.A podľa toho vyzerá aj moja príprava a aktivita na hodinách (hoci tiež mám slabé obdobia kedy nerobím nič). A ak sa v odbore neuplatním, budem jeden z tých vysokoškolákov, čo makajú za strojom.. No to závisí od mňa a len mňa.. Už nie je doba, keď ste vyštudovali Vysokú školu a mali ste adekvátne zamestnanie...Už dávno nie

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?