Krčmoví tréneri aneb O politickej kultúre

Autor: Martin Vereš | 10.12.2012 o 10:22 | (upravené 10.12.2012 o 10:28) Karma článku: 6,24 | Prečítané:  456x

K nasledovnému článku ma privievdli úvahy o blogu Martina Baranoviča "Každá opozičná strana predkladá návrh štátneho rozpočtu" na inej stránke

Na Slovensku sa traduje, že Slovenská reprezentácia má počas futbalových a hokejových zápasov 5 miliónov trénerov. Je to z toho dôvodu, že každý „najlepšie“ vie, čo ma daný hráč na hracej ploche robiť, a keď to nerobí, ako to spraviť inak. Ak sa tak nekoná, tak ich (priznajme že väčšina z nás) častujeme rôznymi výrazmi, mnohokrát aj hanlivými označeniami pohlavných orgánov.

Skrátka všetci najlepšie vedia čo robiť. Teda až pokiaľ nie sú na hracej ploche. Hneď ako vybehnú títo krčmoví tréneri na plochu a majú ukázať v praxi ich trénerské a hráčske zručnosti, väčšina z nich začne po minúte lapať po dychu na štýl „posledný raz kúpem“. Česť výnimkám ako José Mourinho, ktorý nikdy nehral vrcholový futbal a predsa je jeden z najlepších trénerov sveta. Bohužiaľ takýchto ľudí je málo pramálo na svete, nie to ešte na Slovensku.

No aby som nezostal len pri športe. Podľa vyššie zmieneného článku, v Nórsku všetky opozičné strany pracujú tak, ako by práve oni boli pri moci, teda nevykonávajú „typickú“ opozičnú politiku ala Slovakia, teda len bohapusté kritizovanie a vykrikovanie v médiách, parlamente alebo len tak, aby o nich bolo počuť, namiesto predkladania konštruktívnych návrhov. V Nórsku strany pracujú na návrhoch rozpočtu, aj keď prakticky nie je šanca na jeho presadenie a toto sa nedeje len pred voľbami. Každá strana má vlastný návrh rozpočtu, hoci je otázne aký reálny by bol, keby boli skutočne pri moci. Toľko v stkratke o tom článku.

A teraz sa posuňme pár stoviek kilometrov vzdušnou čiarou južnejšie, konkrétne do bodu zvaného Bratislava. Naše opozičné strany mi pripomínajú skôr krčmových trénerov, ktorí keď sa dostanú na ihrisko nevedia čo so sebou „nie to ešte s loptou“ na rozdiel od Nórskych „Mourinhov“. Namiesto toho, aby sa samé snažili nájsť cez parlamentnú (Smerácku) väčšinu priechodné a aj tak rozumné riešenie, len vykrikujú „henten to, tamten to, henoktamten zas hento, a to by malo byť tak, a to zase inak, a my sme tréneri, my by sme to lepšie“, no ale keď vybehnú na ihrisko, tak sa vôbec nelíšia od krčmových trénerov. No bohužiaľ nie! ale to je asi náš národný šport, v ktorom naozaj nemáme konkurenciu.

Ficovci sú tiež len ľudia a sami musia vidieť že nie všetko (väčšina) z toho čo robia, proste nie je dobré. Neodpustím si klišé, ale keď dieťaťu zakážete aby dávalo ruku do ohňa lebo sa popáli, just na truc ju do toho ohňa vloží, pretože ste mu to zakázali a ono sa snaží ukázať svoju autonómiu voči vám. No a keď na Ficovcov budú naši opozičníci kričať že všetko čo robia je zlé, just na truc to budú robiť, aby ukázali že sa neboja robiť nepopulárne opatreniam, ktoré majú ďalekosiahle dôsledky. A pritom stačí tak málo, len milé slovo namiesto neustáleho kritizovania, kúsok viac vedomostí z detskej psychológie.

To je však sen o inej politickej (skutočnej) kultúre.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?