2. Talianska liga na Slovensku

Autor: Martin Vereš | 4.9.2012 o 12:13 | (upravené 4.9.2012 o 12:18) Karma článku: 3,46 | Prečítané:  396x

Ako huby po daždni vznikali pred voľbami nové a nové strany, ktoré mali "zaručený" liek na zlepšenie stavu Slovenskej politiky, garantovali nový prínos, kultúru, etiku, nové tváre a neviem čo všetko ešte. Samé Nové, chýbajúce, sľubujúce zmenu, proste ablablablabla...

Je zaujímavé že krátko po voľbách vzniklo štiepenie v jednej z najstabilnejších a najetablovanejších strán slovenskej politickej scény, KDH. Daniel Lipšic sa rozhodol pre rozdiely, názory a iné pohľady na riešenie problémov, vystúpiť z tejto strany. Ďalej sa stalo to, čo každý skôr či neskôr čakal. Lipšicovi sa na rozdiel od Radičovej politika nezhnusila, preto bola otázka času kedy vytvorí novú politickú stranu a bude sa snažiť o získanie priazne občanov. Koniec koncov, bol čo sa KDH týka, najpopulárnejší člen medzi voličmi.

Nikto mu nemôže uprieť toto právo, voliť a byť volený. Toto právo je to zakotvené aj v našej krásnej demokratickej, tak často upravovanej, už 20 ročnej ústave aj napriek mnohým plastickým operáciám, ktorým bola vystavená. Jeho iniciatíva je chvályhodná, až odvážna keď sa pozrieme na počet strán ktoré už sú v „Stredopravom“ (neznášam to označenie)politickom spektre. Niektoré strany sú stabilné, majú svoju voličskú základňu, niektoré sú len aby boli, aby sa „osobnosti“ verejného života mohli vidieť na billboardoch v čase volieb a sľubovať hory doly, len aby mali možnosť priblížiť sa ku válovu.

Táto strana má potenciál, to treba uznať, Lipšic je vnímaný ako slušný, čestný a hlavne čistý politik. Či je to tak, alebo len šikovne maskuje svoju „prácu“ ako to zvládalo KDH až kým sa neprevalila kauza so zlatými padáčikmi ukáže asi až čas. Či si za tie roky vybudoval voličskú základňu svojou prácou a počet referenčných hlasov bol určený naozaj jemu, alebo len jeho menu vybudovanému aj vďaka nálepke KDH ukážu pravdepodobne až nadchádzajúce voľby.

Je však škoda že na „stredopravom“ spektre je tak veľa strán a vzniká ďalšia. Namiesto zjednocovacích tendencií sú tu tendencie štiepiace, ktoré namiesto toho, aby toto spektrum posilňovali, stredopravý smer skôr oslabujú. To bohužiaľ vedie k znechuteniu pravicového alebo liberálneho voliča. SMERu to len nahráva, pretože namiesto toho, aby sám vykonával diverzné akcie na oslabenie konkurencie, sa môže plne sústrediť na presadzovanie svojich cieľov a konkurencia sa odstráni sama.

V našej politike chýba platforma podobná SMERu, ktorá by bola schopná zjednotiť pravicové spektrum tak, ako sa to podarilo v ľavej strane politickej scény a nielen to. Chýba vôbec jednotný názor v pravicových stranách na ČOKOLVEK. Vedú svoje žabomyšie vojny ktoré ich naplno zamestnávajú a nevnímajú, že ich umieračik začína čím ďalej, tým hlasnejšie zvoniť a ak sa nespamätajú a nenájdu spoločnú reč o tom, akú „polievku chcú Slovákom uvariť“, Slovák bude žrať ten šrot na peknom tanieri servírovaný čašníkmi s červenými kravatami (a straníckymi knižkami).

Chýba platforma, ktorá by sa stala hovorcom všetkých pravicových voličov, možno aj preto že pravicový volič je o čosi náročnejší ako ľavičiar. Možno práve Lipšicová „Nová Väčšina“ bude touto platformou. MOŽNO...to všetko ukáže ten najlepší zhodnocovateľ – čas...

No a teraz k názvu môjho príspevku – istý pán poslanec Jozef Mikloško si dovolil ohodnotiť Lipšicov „mančaft“ futbalovým hodnotením. Vyjadril sa že v Taliansku by hrali možno Seria B alebo C. Nuž, na toto mi ostáva podotknúť len jedno – Talianska Seria B alebo C je na ďaleko vyššej úrovni ako Slovenská „1.liga“, preto jeho zdanlivo negatívne zhodnotenie beriem ako prejav úcty a nádeje na zlepšenie výkonu Prvej slovenskej parlamentnej ligy aspoň na úroveň druhej Talianskej J. Možno aj zásluhou Novej Väčšiny.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?