Martin a Strela

Autor: Martin Vereš | 16.6.2012 o 11:46 | (upravené 16.6.2012 o 17:14) Karma článku: 13,93 | Prečítané:  503x

Toto je môj vôbec prvý príspevok, tak prosím o zhovievavosť J. Píšem ho ako reakciu na dopravnú situáciu Verejnej dopravy, správanie sa mocipánov mesta Martin, pánov zo Žilinského samosprávneho kraja a taktiež reprezentantov z radov polície.

 

Toto je môj vôbec prvý príspevok, tak prosím o zhovievavosť J. Píšem ho ako reakciu na dopravnú situáciu Verejnej dopravy, správanie sa mocipánov mesta Martin, pánov zo Žilinského samosprávneho kraja a taktiež reprezentantov z radov polície.

V našom krásnom meste Martin (ktoré bolo kedysi centrom kultúry, dnes už ťažko) každý pozná situáciu s premávaním MHD, a kto nepozná, ten spozná.

Situácia tu veru bola biedna. Meškajúce autobusy, ktoré ani zďaleka nedokázali pokrývať potreby občanov, chodili v úplne nelogických intervaloch, s veľkými nelogickými medzerami (ktoré boli spôsobené obmedzenou kapacitou vozového parku), pritom všetkom ešte neustále zvyšujúce sa ceny cestovného, odvolávajúce sa na staré známe stúpanie cien palív.

Nuž, ľuďom to vadilo, ale nevedeli si pomôcť. Vtedy pár podnikavcov dostalo nápad za milión (možno aj viac), kúpili niekoľko dodávok a začali poskytovať kyvadlovú prepravu občanov za stabilnú cenu, rovnakú pre všetkých. Začali pokrývať chýbajúce spoje, svojou rýchlosťou mnohokrát aj predbehli autobusy, ktoré niektorým ľuďom škodoradostne zavreli dvere pred nosom a odišli.

Efektívnosť týchto dopravy týchto podnikavcov bola výrazne lepšia ako zastaraný cestovný poriadok MHD, ľudia prestali meškať do práce, aj keď minútu meškali na autobus, pretože za ním išla táto „Martinská strela“, ktorá autobus predbehla na ďalších dvoch zástavkách. Tržby stúpali, ďalšie dodávky sa dokupovali.

No a tu narážame na obrovský problém. Tržby strelám stúpali, ďalšie sa dokupovali, čo sa samozrejme mestskému zastupiteľstvu, hlavne teda primátorovi a samozrejme MHD-čke nepáčilo, pretože si títo „zloduchovia na dodávkach“ dovolili zastavovať na zástavkách MHD, na ktoré má monopol len hromadná preprava mesta.

Strely v našom meste fungujú pravdepodobne už 6 rok. Okrem toho že poskytujú prácu ľuďom, ktorí tieto autá šoférujú, ľudia chodia načas do práce, prípadne šetria čas inak, ako 20 minútovým čakaním na meškajúci autobus a ufrfľaného vodiča, začali „ťahať peniaze“ z pokladnice MHD. Nič to že majitelia Striel platia mestu dane. To nie je podstatné, teda aspoň pre vrchnosť.

Mesto spolu s dopravným inšpektorátom pristúpili k ráznemu kroku – pred každú zástavku osadili značku „Zákaz zastavenia“ s dodatkovou tabuľou „okrem vozidiel MAD“ (mestská autobusová doprava asi). Teda sekli po prstoch všetkým vodičom, ktorí chcú zobrať ľudí zo zastávky, načas ich doviezť do miesta práce, alebo uťahaných z práce domov.

To však nestačilo, vodiči naďalej riskovali, zastavovali na zástavkách a brali ľudí, vysádzali ich. Preto si mesto a MHD „najali“ mestských a štátnych policajtov, sledujú Strely po celom meste, čakajú kedy zastavia v zákaze zastavenia a potom ich s úsmevom na perách pokutujú priam likvidačnou pokutou 30 eur, čím im zoberú celodenný zárobok po tom čo vyplatia majiteľa a zaplatia naftu. A navyše takýchto pokút často rozdajú vodičom aj 2-3 za deň, pritom sa len snažia zarobiť si, pomôcť ľuďom a mesto ich osadením značiek prinútilo porušovať za týmto účelom porušovať dopravné predpisy.

Nie je takéto správanie mesta, polície a MHD v rozpore so Zákonom o ochrane hospodárskej súťaže? Pretože MHD namiesto toho, aby zefektívnila svoj chod, zefektívnila cestovný poriadok a konečne začala fungovať hospodársky (čo sa dá, keď sa chce), kladie polená pod kolená podnikateľom, ale koniec koncov aj obyčajným občanom a v spolupráci s predstaviteľmi mesta a polície upevňujú monopolné postavenie neefektívnej dopravy.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?